Ethereum’a alternatif blok zinciri arayan kripto yatırımcıları, bu hafta yüzde 50’den fazla bir yükselişle Avalanche (AVAX)‘ı zirveye taşıdı. Bu hafta rekor üzerine rekor kıran AVAX, 29 milyar dolarlık piyasa değeriyle 146 dolarlık fiyata ulaştı ve tüm zamanların zirvesini görmüş oldu.

AVAX’in yükselişi, kripto para piyasasının dikkatini çekmiş durumda. Milyonlarca dolarlık teşvik ve yatırım alan Avalanche (AVAX), şu anda piyasa değerine göre en değerli ilk 10 kripto para birimi arasında yer alıyor.

AVAX’ın yükselişinin sebepleri neler?

Avalanche (AVAX)’ın yükselişinin ardında yatan nedenlerden en büyüğü yatırımcıların hala yüksek işlem ücretlerine sahip Ethereum (ETH)’a bir alternatif aramaları. Ancak bu hafta bunun dışında daha büyük gelişmeler yaşandı. Three Arrows, Sino Global Capital ve FTX’ten Sam Bankman-Fried’in başka bir Ethereum rakibi olan Solana’ya yatırım yapmasına benzer şekilde Avalanche’a büyük yatırım yaptı. Polychain Capital ile birlikte Three Arrows, Eylül ayında Avalanche’da 230 milyon dolarlık bir finansman turuna öncülük etti.

“Geçmişte desteklemesine rağmen Ethereum’u terk ettim” diyen Avalanche yatırımcısı ve Singapurlu kripto hedge fonu Three Arrows Capital’in CEO’su Zhu Su’nun Ethereum (ETH)’daki işlem ücretlerini eleştirmesinden kısa bir süre sonra kripto para 146 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

DeFi Llama’ya göre Avalanche’ın C-Chain’i, tıpkı Ethereum gibi akıllı sözleşmeleri destekliyor ve ağdaki merkezi olmayan finans protokolleri şu anda yaklaşık 12,5 milyar doları yönetiyor. Ethereum’un DeFi protokolleri ise 174 milyar dolar seviyelerinde.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!