San Francisco merkezli video oyun şirketi Zynga, Türk oyun şirketi Peak Games’i tarihi bir fiyatlamayla 1.8 milyar dolara satın aldı. Bu satın alma Türk ticaret tarihinin en yüksek fiyatlı satın alımı olarak kayıtlara geçti.

Zynga’nın Türk mobil oyun yapımcısı Peak’i 1,8 milyar dolara satın alması koronavirüs salgını nedenyile evde kalan ve tüketicilerin resmen patlamaya yol açtığı oyun endüstrisinde yeni bir sayfa açtı.

Peak ve Zynga anlaşması hakkında görüşlerini bildiren Peak Strateji Direktörü Ömer İnönü, Peak Games’in 10 yıllık sıkı bir çalışmanın ürünü olarak nitelendirirken, “Bu hem Peak hem de ülkemiz adına gerçekten gurur verici. Büyümemizi, ilerlememizi ve yarattığımız etkiyi daha da artırmak adına, stratejik bir ortak ile güç birliği yapmak için en doğru zamanı bekledik. Bize olan yaklaşımları ve güvenleri ile gerçekten upuzun bir yolculuğa çıkabileceğimize inandığımız Zynga’nın bu stratejik birliktelik için en doğru şirket olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bayrağı Yemeksepeti’nden devraldılar

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Zynga’nın Türk oyun şirketi Peak Games’i satın almasına ilişkin, “İlk Türk unicorn yani ‘Turcorn’ hayırlı olsun. Türk girişimcilik ekosistemi içerisinde önemli bir gelişme.” yorumunda bulunurken bu satın alma dünyaca ünlü haber kaynaklarında da yer buldu.

Türk girişimcilik sektöründeki bilinen en büyük satın alma ise dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu olan Delivery Hero tarafından Türkiye’nin en büyük yemek sipariş internet sitelerinden Yemeksepeti‘ni 589 milyon dolara bünyesine katmasıyla gerçekleşmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!